Çiftçinin Hali Perişan

Çiftçinin Hali Perişan
Çiftçiler, buğday kaç liraya satılacak ya da alınacak hiç bilmiyor. Toprak Mahsulleri Ofisi buğdaya müdahale etmekte yetersiz kalıyor.

CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, TBMM genel kurulunda yapmış olduğu konuşma da; çiftçi ve tüketiciye destek olunması gerektiğini vurgulayarak, aksi hâlde kara kış bitmez. Çiftçi ve tüketici, yaşatılan bu ayazı vallahi de billahi de unutmaz dedi. Tuncer konuşmasının devamında şu konulara değindi. Görüşülmekte olan 287 sıra sayılı Kanunun 13. maddesi ile "Ustalık yeterliliğini kazanmış olanlar mesleklerinde en az on yıl çalıştıklarını belgelendirdikleri takdirde Bakanlıkça açılacak iş pedagojisi kursu sınavına doğrudan katılabilirler. Başarılı olanlara usta öğreticilik belgesi verilir." hükmü getirilmektedir.

Sayın milletvekilleri

Amasya, Gümüş Ovası, Merzifon Ovası, Suluova ve Geldingen Ovası çok verimli ve büyük ovalara sahiptir. Hatta TİGEM, Gökhöyük'e üretme çiftliği kurarak bu ovaların önemini kabul etmiştir. Amasya çiftçileri, saydığım ovalar da ağırlıklı olarak soğan, şeker pancarı, mısır, arpa, buğday gibi mahsuller eker ve hasat ederler. Bu ürünlerden bazen kâr eder, bazen de maliyetine satış yaparlar. Bu seneye kadar hiçbir dönemde ürünlerini satamaz duruma gelmemişlerdi. Amasya çiftçileri, 2021 yılında ürettiği soğan maalesef ellerinde hatta tarlada kaldı. Hâl böyleyken Tarım Bakanı ne yapıyor derseniz, pilotu olduğu uçakla uçarken havadan çiftçileri seyrediyor.

Bu seneki maliyeti kilo da 90 kuruşu bulan soğan, şu anda 30-35 kuruşa dahi satılamıyor. Satmaktan umudunu kesen bazı çiftçiler tarladan çıkarmadığı soğanını tarlayı sürerek toprakla karıştırıyor. Soğanını satamayan ve diğer ürünlerini maliyetine satan çiftçi, 2022 yılı mahsulünü nasıl ekecek ya da nasıl yetiştirecek? İçinizde bu soruların cevabını bilen varsa buyursun gelsin. Benim size bu konuda önerilerim olacak.

Çiftçiyi bu yıl önce kuraklık şimdi de iktidar vurdu.

Olağanüstü durumlarda olağanüstü kararlar almak lazım. Gerçekten çiftçi dostu iseniz çiftçinin bu sene ürününe atacağı gübreleri çiftçiye verin. "Tamamını veremeyiz." derseniz o zaman yarısını verin. Yine Tarım Kanunu 21. madde uyarınca vermeyi taahhüt ettiğiniz ama vermediğiniz ve çiftçiye olan 220 milyar liranın üzerindeki borcunuzu derhâl ödeyin. Bu şekilde çiftçinin 2022'de de üretmesini sağlayın. Yapar mısınız bunları bilemem. Umarım yaparsınız. 5'li çeteye ödeme yapmaktan çiftçiye sıra gelmez.

Sayın milletvekilleri

Bugün saat 15.00 itibarıyla çiftçi için olmazsa olmaz bazı ürünlerin fiyatlarını öğrendim ve bunları sizinle paylaşmak istiyorum. 1 çuval unun tüccara geliş fiyatı 385 lirayı bulmuş. 1 çuval yem tüccara geliş fiyatı 190 lira. 1 ton üre gübresinin tüccara geliş fiyatı 14 bin lira ki geçen yıl bu 13 liraydı. 1 ton DAP gübresinin tüccara geliş fiyatı 14 bin lira olmuş, geçen hafta tam bir hafta önce çarşamba günü 11 bin liraydı, bir haftadaki artış asgari ücretten daha fazla. 1 ton 20.20 gübrenin tüccara geliş fiyatı 8.250 liraydı ki 7 Kasımda Niğde Vekilimiz Ömer Fethi Bey ile Amasya'daki çiftçilerimizi ziyaret ettiğimizde fiyatı 5.400 liraydı. Bu fiyatlara tüccar kâr payı ekleyip satacak olursa çiftçinin kaç liraya alacağını varın siz hesaplayın.

T.M.O buğdaya müdahalesi de yetersizdir

Sayın milletvekilleri, şu anda ülkemizde yaşanan en önemli belirsizliklerden biri de buğday fiyatları. Çiftçi buğdayı kaç liraya satacağını bilmiyor, tüccar ve fabrikacı ise kaç liraya alacağını bilmiyor. Buğday fiyatlarında tam bir muamma ve belirsizlik hâkim. Şayet bu belirsizlik yukarı yöne çevrilirse 1 kilogram buğdayın 6 liraya çıkması çok yakındır. Toprak Mahsulleri Ofisinin buğdaya müdahalesi de yetersizdir. Böyle bir fiyat artışı ekmek fiyatlarının da 4 liraya, 5 liraya çıkması demektir. Tarlada ayağına galoş giyen Tarım Bakanına tavsiyem bir an önce o koltuğu bırakmasıdır. Fiiliyatta Tarım zaten Bakansız yürüyor.

Sayın milletvekilleri, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası amacına uygun hareket ederek çiftçiye üç ay geri ödemesiz, faizsiz krediyi hemen vermeli; çiftçimizin su ve elektrik borçlarının faizi silinmeli, geliri oranında yeniden yapılandırılmalı ve elektrikte ek kalemler kaldırılmalıdır. Takibe düşmüş borçlara gelen faizler derhâl silinmeli, kredi geri ödemeleri altı ay ertelenmelidir. Tarımsal üretimde kullanılan mazottaki KDV'nin önümüzdeki altı ay süreyle kaldırılması gerekmektedir. Tüketiciye nefes için gıda ürünlerinde uygulanan yüzde 8'lik KDV altı ay sıfırlanmalıdır. Tüm belediyeler ile kooperatifler arasında iş birliği yaptırılmalıdır." şeklindeki önerileri derhâl uygulanmalıdır.

Anadolu kobi içerik portalının kuruluş amacı küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin yayıncılık alanında ihtiyacı olan en doğru bilgiyi sağlamaktır.

Anadolu Kobi Üyeleri Ne Diyor?

https://www.anadolukobi.web.tr/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!