Avrupa'ya Giden Hekim Sayısı Artıyor

Avrupa'ya Giden Hekim Sayısı Artıyor
TTB verileri, temmuz ayında hekimler göçü rekor tazeledi. 101 pratisyen olmak üzere 231 hekim yurtdışında çalışmak için iyi hal belgesi aldı.

En büyük kayıp İstanbul’da…

Yükseköğrenim sisteminde en yüksek puanları alarak en uzun eğitimi gören hekimler, Türkiye’yi terk ediyor. Pandemi sonrasında daha da stratejik hale gelen sağlıkta en büyük insan kaynağı, Türkiye dışında yaşamak için Avrupa, Amerika ve İngiltere’deki sağlık sınavlarına giriyor.

Türk hekimler, bu sınavları en hızlı geçen yabancı sağlık çalışanı olarak gelişmiş ülkelerde dikkat çeken bir başarı gösteriyor. Good Standing Certificate adı ile anılan İyi Hal Belgesi alan hekim sayısı, temmuz ayında rekor tazeledi. Türk Tabipler Birliği verilerine göre temmuz'da 231 hekim, yurtdışında çalışma vizesi sayılan iyi hal belgesi aldı. 2022’nin yedi aylık sürecinde bu belgeyi alarak yurtdışına göçmeye hazırlanan hekim sayısı 1402’ye ulaştı. 2021 yılında iyi hal belgesi alan hekim sayısı ilk yedi ayda yakalanmış oldu. TTB, yıl sonuna kadar 2 bin 500 ila 3 bin hekimin Türkiye’yi terk etme hazırlığında olduğunu belirtti.

Şiddet, Çalışma Koşulları Ve Kiralar

Şiddet, Çalışma Koşulları Ve Kiralar

Gerek sağlıkta şiddet olaylarının artması, gerek iş koşulları nedeni ile uzun süredir; yeni bir çalışma modeli getirilmesi taleplerini dile getiren hekimleri zorlayan başlıklara artan kira fiyatları da eklendi. TTB’den Prof. Dr. Vedat Bulut, hekimlerin özellikle büyük şehirlerde kira giderlerini karşılayamadıklarını, son dönemde bu sorunun Anadolu’da da hissedilmeye başlandı.

TTB’nin verilerine göre son bir ay ayda “Good Standing Certificate” sertifikası alan hekimlerin yüzde 41’i İstanbul’dan oldu. Temmuz ayında 95 hekim bu belgeyi alarak yurtdışına göç etmek için ilk adımı attı. İstanbul’u 23 hekim ile Ankara, 15 hekim ile İzmir takip etti. Bursa (7), Antalya (6), Diyarbakır (5), Hatay (4) üç büyük kenti takip etti.

Yasemin SALİH / Dünya

Anadolu kobi içerik portalının kuruluş amacı küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin yayıncılık alanında ihtiyacı olan en doğru bilgiyi sağlamaktır.

Anadolu Kobi Üyeleri Ne Diyor?

https://www.anadolukobi.web.tr/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!