Tekstilde Atıl Kapasite %50'ye Ulaştı

Tekstilde Atıl Kapasite %50'ye Ulaştı
İç piyasada hammadde fiyatlarının artması nedeniyle hazır giyim sektörü yurt dışına alımlara yön verdi. Bu da sektörde daralmaya neden oldu.

Tekstilde hem kapasite hem de fiyatlar düşmeye başladı

İç piyasadaki yüksek hammadde fiyatları nedeniyle yurt dışından alıma yönelen hazır giyim üreticilerinin iplik ithalatı rekor seviyeye ulaşarak tekstil sektöründe daralmaya neden oldu. Sektörde kapasite kullanım oranı ve PMI endeksinde keskin düşüşler yaşanırken, yeni yatırımlarda atıl kapasitenin yüzde 50'ye ulaştığı belirtildi. Türkiye'de azalan alım gücüne dünyadaki durgunluk da eklenince hazır giyim sektörüne hammadde sağlayan tekstilde hem kapasite hem de fiyatlar düşmeye başladı. Pamuk fiyatları 2 ay öncesine göre yüzde 30'a yakın gerilerken, iplik fiyatlarındaki düşüş oranı yüzde 25'e ulaştı.

Pamuk fiyatları 2 ay öncesine göre yüzde 30'a yakın gerilerken, iplik fiyatlarındaki düşüş oranı yüzde 25'e ulaştı. Sektör temsilcileri, düşük talep kaynaklı aşağı yönlü hareketin önümüzdeki dönemde de devam etmesini bekliyor. Öte yandan sektör ilk yarıda değer bazında ihracat artışı yaşasa da miktar olarak aynı başarıyı gösteremedi. Ocak-Haziran döneminde sektörün ihracat miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,9 azalarak 1 milyon 414 bin tondan 1 milyon 360 bin tona geriledi. İthalatta rekor kırıldı. Geçen yıl iç piyasada ipliğin daha pahalı tedarik edilmesinden şikayet eden sanayicilerin bu yıl dış pazara yönelmesi, ilk yarıda iplik ithalatında rekor kırmasına neden oldu. İplik ithalatı yılın ilk yarısında 2021 yılının aynı dönemine göre %43 artarak 1,3 milyar dolardan 2,3 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde tekstil sektörünün toplam ithalatı 2,5 milyar dolardan 3,1 milyar dolara yükseldi.

Girdi alımı ve istihdam azaldı

Söz konusu gelişmeler sektörün hem kapasite kullanım oranı hem de PMI verilerinde kendini gösterdi. Merkez Bankası verilerine göre tekstil sektöründe kapasite kullanım oranı geçen ay yüzde 77,6’dan yüzde 76,6’ya gerileyerek Ekim 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gördü. İSO tarafından açıklanan temmuz ayı PMI verileri 41,3 ile 10 sektör arasında en sert düşüşü yaşadı. Sektör PMI’ı Şubat ayında 51,4 olması gerilemenin boyutunu da gözler önüne seriyor. Tekstilin ardından ikinci en sert gerileme giyim ve deri ürünlerinde yaşandı.

Tekstil sektöründe yeni siparişlerde salgının ilk dalgası hariç 2016’dan bu yana en belirgin yavaşlama görülürken, ihracat siparişlerinde de benzer şekilde ivme kaybı yaşandı. Sektörde gelişmelere bağlı olarak üretim, Mayıs 2020’den bu yana en yüksek hızda gerilerken firmalar istihdam düzeylerini ve girdi alımlarını azalttı. Birikmiş işlerde de düşüş kaydedildi.

“500 bin ton atıl kapasite var”

Bilindiği üzere salgın döneminde değişen tedarik zincirine bağlı olarak öne çıkan Türk tekstil sektörü, tarihinin en büyük yatırımlarına imza atmış ve toplam kapasitenin yüzde 20’si kadar yeni yatırıma imza atmıştı. Bu yıl bu yatırımlar peyderpey faaliyete geçmeye başlamıştı. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Öksüz, son gelişmelerin sektörde önemli oranda atıl kapasitenin oluşmasına yol açtığını dile getirdi.

Bu oranın özellikle iplikte çok daha yüksek boyutlara ulaştığını kaydeden Öksüz, şunları kaydetti: “Bunun nedenlerinden biri de ithal ürünlere yönelimdir. Geçen yılın aynı dönemine göre özellikle iplik ithalatında yüzde 100'ün üzerinde bir artış var. İplik üreticileri için zahmetli bir süreç. Örme kumaşta da yavaşlama var. Dokumada biraz talep var ama yeterli değil. Fiyatlar da düştü. Satışlar maliyetin çok altında. İplik ortalama 6 dolardı, 4.5 dolara düştü.” dedi.

Sektör temsilcilerinin verdiği bilgilere göre iplikte günlük atıl kapasitenin bin 500 ton olmak üzere yıllık 500 bin tonu geçtiği belirtildi.

“Vergiler gözden geçirilmeli”

Önümüzdeki döneme ilişkin beklentileri noktasında Öksüz, şöyle konuştu: “Bu biraz global risklere de bağlı. Resesyon konuşuluyor. Bu da bizi olumsuz etkiler. İç piyasa turizmin de etkisi ile biraz canlı ama dış pazarda talepte bir daralma söz konusu olduğu için sanayici zor süreç yaşıyor. Kapasiteleri tam dolduramıyoruz. İthalatı da bu süreçte masaya yatırmak lazım. Yerli üretimi etkileyecek ithalat noktasında vergilendirme çalışması yapılabilir. Zira bazı kategorilerde yüzde 100 artışlar söz konusu. Sektör yıla çok yeni yatırımlar ile girdi. Bu yatırımların karşılığını bulamıyoruz. Sıkıntı yaşıyoruz. Birçok yeni yatırım atıl şu anda. İplik tesislerinde yüzde 50 daralma var. Dünyada da sıkıntı olunca üreticiler gözlerini hemen Türkiye pazarına çeviriyorlar. Geçen sene konfeksiyon sektörü iplik bulamıyoruz diyordu şu an tam tersi bir durum söz konusu.”

Giyimde fiyat artış hızı düşecek

Hazır giyim ürünlerinin toplam maliyetinin %60-65'ini hammaddeler oluşturmaktadır. Peki hammadde fiyatlarındaki düşüş nihai ürün fiyatlarını etkiler mi? TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sanayi Meclisi Başkanı Şeref Fayat, fiyatlardaki düşüşün yansımasıyla ilgili şunları söyledi: “Bu konuda iki türlü sıkıntı var. İlk olarak, hammaddelerin bağlantıları 3-6 aylıktır. Böylece sözleşme yapıldı. Bu stoklar bitince yeni stokların devreye girmesi 2-3 ayı buluyor. Ayrıca hammaddeler geri gelse bile, enerji krizi devam ettiği ve enerjiye ulaşım maliyetleri arttığı sürece düşüşün hammaddedeki düşüş oranında olmadığını göreceğiz. Ama en önemlisi talep” dedi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, “Son etiketleri bir önceki yılla karşılaştırdığımızda yüzde 100'e varan fiyat farkı vardı. Şu anda böyle bir fiyat farkı olacağını düşünmüyorum. Yüzde 20-30 farkla geçileceğini düşünüyorum. Tekstil ürünlerinin fiyatında bir düşüş var ama bu işçilik ve diğer maliyetlerden kaynaklanıyor. Sonuç olarak nihai işçilik maliyeti yüzde 30 arttı ama tekstil ürünlerinde yüzde 15 düşüş var” dedi.

Yener Karadeniz/ Dünya

Anadolu kobi içerik portalının kuruluş amacı küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin yayıncılık alanında ihtiyacı olan en doğru bilgiyi sağlamaktır.

Anadolu Kobi Üyeleri Ne Diyor?

https://www.anadolukobi.web.tr/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!