Yeşil Ekonomi Nedir?

'Enerji' forumunda Anadolu tarafından 16 Temmuz 2021 tarihinde açılan konu


 1. Anadolu

  Anadolu Anadolu Kobi Site Yetkilisi

  Sürdürülebilir kalkınma konusu, ülkesel ve küresel ekonominin vazgeçilmez bir unsurudur. Kyoto Protokolü, Paris Sözleşmesinin benimsenmesi ve kabulü ile devletler nezdinde yerini almıştır. Bu kapsamda gelişmiş ekonomilerin, teknoloji konusunda gelişmelerde enerji verimliliği bağlamında; yüksek teknolojiler ve yeşil ekonomi kavramları başat duruma geçmiştir.

  Yeşil Ekonomi Nedir?

  Yeşil ekonomi, kelime anlamı olarak toplumsal refahın ve sosyal eşitliğin arttırılması, çevresel risklerin ve ekolojik kıtlıkların azaltılması anlamına gelmektedir. En basit ifadeyle, yeşil ekonomi düşük karbon salınımı, kaynakların etkin kullanımı ve sosyal sorumluluk gibi kavramlara sahiptir. Yeşil ekonomi gelir, istihdam ve büyüme dengesini; kamu ve özel sektör desteğini sağlayarak, karbon emisyonlarının azaltılması, biyolojik çeşitliliğin artırılması, ekosistem kayıplarının önlenmesini sağlar.

  2008 yılı sonlarında, Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP); yeşil ekonomiyi '' Gelecek nesilleri, önemli çevre risklerine ve ekolojik kıtlıklara maruz bırakmadan, uzun vadede insanların refahını artıracak; mal ve hizmetlerin üretilmesi, dağıtımı ve tüketimiyle ilgili ekonomik etkinlikler sistemi '' olarak tanımlamaktadır. UNEP’in önderliğindeki Yeşil ekonomi Girişiminin ana hedefi, çevresel yeşillendirme ve yeşil sektörlere yapılması planlanan, yatırım ve analizlerin yapılması için gereken desteği sağlamak için çalışmalar yapmaktadır.

  Diğer konulara, Enerji Haberleri başlığından ulaşın.

  Web Site: https://www.tepav.org.tr/
   
  Son düzenleme: 25 Temmuz 2021

Bu Sayfayı Paylaş


Lütfen, anlamsız ve içeriksiz konuları, foruma yazmayın.