Yeni pazar oluşturmada gereksinim durumunuz nedir?

'Anketler' forumunda Admin tarafından 20 Mart 2016 tarihinde açılan konu

?

Yeni pazar oluşturma durumunuz nedir?

 1. Acil

  1 oy
  50.0%
 2. Zamanla

  1 oy
  50.0%
 3. Gerekli değil

  0 oy
  0.0%
 1. Admin

  Admin Administrator Site Yetkilisi

  İş dünyasında iyi bir hedefe ulaşmak oldukça güçtür. Bu güçlüğü aşabilmek için etkin yollara başvurur çeşitli çalışmalar yaparız. Alışveriş yaptığımız semt pazarlarını düşünelim en çok kim ve nasıl satış yapıyor çok dikkatli gözlemleyelim. Şimdi konumuzla ilgili yazımıza geçelim.

  Girişimci işletmeler, pazarı kendi istekleri doğrultusunda yönlendirebilmek için fark ettikleri fırsatları belirleme ve değerlendirme faaliyetlerini bir araya getirmeli ve ikisini birlikte yürütmelidir.

  Bu işletmeler, rakipler ve bir bütün halinde pazar tarafından sunulan değeri yoksayarak tüketicilerin değer fonksiyonunda sıçrama meydana getirmektedirler. Sonuç olarak, yeni pazar alanları oluşturarak, mevcut pazardaki rekabeti ilgisiz kılmaktadırlar. Sınır kararları pazar oluşturma konusunun önemli bir bölümünü oluşturmakta ve girişimci işletmenin sınırları ile yeni pazarın sınırları birlikte oluşmakta/değişmektedir.

  yeni pazar oluşturma.jpg

  Yeni Pazar Oluşturma

  Pazar oluşturma literatürüyle ilgili, kimlik sınırları ve işletmelerin pazardaki gücüne ilişkin sınırları olmak üzere iki temel sınır kararı mevcuttur. Kimlik ve güce ilişkin sınır kararları yoluyla işletmeler mevcut yasal sınırlarının ötesinde hareket edebilmekte ve eşanlı olarak pazarın sınırlarını ve tanımını yeniden oluşturmaktadır. Bu kapsamda, çoklu örnek olay incelemesi ile girişimci işletmelerin, kimlik ve pazardaki güce ilişkin sınırlarını ve bu sınırlarla paralel olarak yeni pazar alanları oluşturmaları araştırılmıştır.

  Markides ve Geroski (2005) de Schumpeter ile paralel olarak yenilikçi işletmeleri yeni pazar oluşturanlar ve yenilik fikrini ilk ortaya atanlar olmak üzere ikiye ayırmaktadır. Ancak bu noktada söz konusu iki faaliyeti birbirinden ayırmanın yanında, iki faaliyeti yerine getiren işletmeleri de birbirinden ayırmakta ve başarılı olup pazarda egemen olanların yenilik fikrini ortaya atanlar değil, pazarı oluşturan işletmeler olduğunu ifade etmektedir. Bu noktada, yenilik fikrini ortaya atarak ilk defa ticarileştirenler ile, pazarın geneline hakim olup pazarı oluşturanlar arasında ayrım olup olmadığına dair literatürde iki temel yaklaşım bulunmaktadır.
   
  Son düzenleme: 28 Haziran 2018