Windows Temp Klasörü Nasıl Temizlenir?

'Haber' forumunda Buraya Bakınız tarafından 9 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

 1. Buraya Bakınız

  Buraya Bakınız Buraya Bakınız

  Windows’un tüm sürümlerinde bulunan temp klasörü nasıl temizlenir veya silinir? Kararsız hale hatta durma noktasına gelen bilgisayarların temp klasörlerini kontrol ettiğimizde karşımıza çıkan sonuçlara çokta şaşırmıyoruz. Çünkü binlerce dosya birikmiş klasörler ile karşılaşabiliyoruz. Windows Temp Klasörü Nasıl Temizlenir? açıklık getirmeye çalışalım.

  Windows’un hangi sürümünü kullanırsak kurulumundan belirli bir kullanım süresi geçtikten sonra yavaşlamaya başlar. Bu yavaşlamanın en büyük sebeplerinden bir tanesi TEMP klasöründe aşırı sayıda biriken ve geçici kullanılan gereksiz dosyaların çok olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle program ekle kaldır işlemini sık yapan kullanıcıların doluluk oranı daha fazladır.

  Windows Temp Klasörü Nasıl Temizlenir?

  Windows’ta bulunan Temp klasörü, geçici olarak ihtiyaç duyulan dosyaları içeren klasördür. Ancak bu dosyalar her zaman ihtiyaç ortadan kalktığında silinmez. Bu yüzden de gereksiz bir şekilde yer kaplar. Windows sürümlerinde bulunan Temp klasörü, geçici olarak ihtiyaç duyulan dosyaları barındıran bir klasördür, bu dosyaların gereksinimi ortadan kalksa bile silinmez. Bu yüzden gereksiz bir şekilde bilgisayarınızda yer kaplayarak bilgisayarın yavaşlamasına neden olur.

  Temp klasörünü açmak için;
  Windows’un arama kısmına veya Başlat Çalıştır kısmına %temp% yazın ve çıkan klasöre girin.

  Temp klasörünü açmak için Windows’un arama kısmına %temp% yazın ve çıkan klasöre girin. Klasördeki belgeleri ve diğer klasörleri manuel olarak silebilirsiniz. Ancak tüm dosyaların silinmeme ihtimali yüksektir. Windows hali hazırda kullanılan dosyaları silmenize izin vermez. Onları silmek de istemeyiz. Hatta bilgisayarın son açıldığından bu yana geçen süreçte oluşan dosyaların hiçbirini silmek istemeyiz. Windows’u her gece kapatıp, sonraki kullanımda geri açıyorsanız, her açılışı temiz bir Temp klasörüyle yapma imkanınız var.

  DOS tarzı bir batch dosyası oluşturarak, her açılışta eski klasörün temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

  temp

  Not Defteri’ni açıp alttaki iki satırı yapıştırın:

  rd %temp% /s /q
  md %temp%

  Ardından kaydet kısmında üstteki adres çubuğuna %AppData%MicrosoftWindowsStart MenuProgramsStartup yolunu yapıştırın ve dosyayı cleantemp.bat ismiyle kaydedin. Böylece Başlat Menü’sünün Başlangıç bölümünde her açılışta Temp klasörünü temizleyecek bir dosyanız oluşur ve bir daha Temp klasörünü dert etmeniz gerekmez.

  Kaynak: Buraya Bakınız
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Nisan 2019

Bu Sayfayı Paylaş