Ticarete Atılmak Istiyorum Ne Yapmalıyım?

'Haber' forumunda Admin tarafından 1 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Anadolu Kobi Site Yetkilisi

  Ticaret kelimesi başlangıçta basit gibi görünse de hiçte göründüğü kadar kolay değildir. Ticarete atılmadan önce bilmeniz öğrenmeniz gereken önemli bilgilerin yanında risk almayı ticarete atılmadan öğrenmelisiniz. İnternet'te ticarete atılmak diye arama yaptığınızda bir çok site karşınıza çıkıyor.

  Bu sitelerin bir kısmında doğru bilgi var, bir çoğunda ise yanıltıcı bilgiler bulunmaktadır.

  Bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

  Ticarete atılmak diyerek yola çıktığınızda ilk başlangıçta pek zor bir görüntü göremezsiniz. Sonrasında işin içine girdikçe sizi içine çeker ve hızlı yol almaya başlarsınız ister istemez. Yapacağınız iş konusunda yeterli bilgiye sahip olmanız sizin açınızdan önem arz etmektedir.

  Ticaret esnaflığı ayrı bir konudur. Yapacağınız işin içinde kişilere birebir satış bedenen hizmet yaparak ticaret yapılacaksa bu aynı zamanda esnaflık olmaktadır.

  151934.jpg

  Düşündüğünüz iş sermayeli mi değil mi?

  Aklınızdan geçen iş için yapacağınız masraf ve dönüşlerini mantıklı hesaplamanız gerekir. Kimi zaman çok iyi olurken kimi zaman kısa sürede hüsranla sonuçlanabilir. İş yerine yapacağınız harcamaları detaylı bir şekilde hesaplama yapmanızı tavsiye ederim. İş yeri kira, muhasebe, elektrik telefon vs. gibi giderler işiniz arttıkça artacak yanına yeni giderler gelecektir.

  Önemli bir konuda herkes her işi yapmak için uygun değildir. Birilerinden duyumla başlayacaksanız işiniz biraz zor, çünkü iş denilen kavram oldukça zor herkesin başarılı olamadığı bir kavramdır. Bu sebeple kazanç kadar da kaybetme riski vardır. Burada iş yeri açma veya yeni iş kurma başlıklarına geçmeden önce sizleri biraz bilgilendirmek istedik.

  Ticaret Nedir?

  1. Ticaretin Tanımı:

  Ticaret, kar amacı ile mal ve hizmetlerin, para ile ifade edilebilen bütün değerlerin alım ve satım işlerinin tamamı olarak tanımlanabilir.

  Ticarette üç taraf bulunur. Bunlar üreticiler, tüketiciler ve aracılardır. Ticaret, ürünlerin üreticiden tüketiciye ulaşmasını sağlar. Ticaret, kar amacı gayesiyle yapılır. Ticarette her zaman üretici ile tüketici karşı karşıya gelmez. Çoğu zaman üreticiler ve tüketiciler arasında aracılar görev alır. Aracılar, bu faaliyeti kar amacı ile yaparlar. Kâr olmayınca ticaret de olmayacaktır.

  Ticaretin fonksiyonu, fazla üretilen ürünleri ihtiyacı olanlara ulaştırmaktır. Tüketicilerin, ürünleri çoğu zaman doğrudan doğruya üreticilerden satın almaları oldukça zordur. Ürünlerin, tüketicilere ulaştırılmasında dağıtım sisteminden yararlanılır.

  2. Ticaretin Türleri:

  2.1. Perakende Ticaret: Perakende kelimesi, parçalara ayırmak anlamına gelir. Perakendeci de malları küçük miktarlar halinde satan kişiyi ifade eder. Perakende ticaret, malların doğrudan doğruya tüketicilere satılmasıdır. Perakendeciliğin temel niteliği, tüketim ya da kullanım için malları tüketicilere satmaktır.

  Perakende ticaret şeklinde perakendeciler, üretici veya toptancıdan aldıkları malları doğrudan doğruya tüketicilere satarlar. Bu nedenle perakendeciler, genelde tüketicilere çok yakın yerlerde faaliyet gösterirler. Küçük ölçekli perakendecilik, az sermaye ve beceri ile yürütülebilecek bir faaliyettir. Bu nedenle perakendecilik faaliyeti diğer işletmecilik dallarına göre daha kolaydır.

  Perakendeciler, bir yandan tüketicilere hizmet sunarken; diğer taraftan da ürünlerin satışını yaparak üreticilere de fayda sağlarlar. Ayrıca, müşterilere satış sonrası çeşitli hizmetler sunarlar. Perakendecilerin başlıca fonksiyonları şunlardır:

  - Malları tüketicilerin ayağına götürme
  - Malları uygun miktarlarda tüketiciye sunma
  - Tüketicilere çeşitli mal sunma
  - Müşteriye, danışma ve bilgilendirme hizmetleri sunma
  - Şikâyetlerin değerlendirilmesi ve giderilmesinde yardımcı olma
  - Müşterilere kredili alış veriş yapma imkânı sağlama
  - Satış öncesi ve sonrası hizmetleri devam ettirme

  2.3. Dış Ticaret: Ülkelerin birbirleriyle yapmış oldukları ticarete dış (uluslararası) ticaret denir. Ülkeler, ihtiyaç duydukları bütün malları kendileri üretemez. Ülkede yeterli miktarda üretilmeyen mallar, dış ticaret yoluyla elde edilir. Örneğin ülkemizde pamuk, fındık, krom üretimi yeterlidir; fakat petrol üretimi yeterli değildir. Dolayısıyla petrolü başka ülkelerden alırız.

  Dış ticaret ödemelerinde uluslararası geçerliliği kabul edilen döviz kullanılır.

  Bazı durumlarda ise takas yöntemi ile dış ticaret gerçekleştirilebilmektedir. Dış ticarette ülkeler arası belli bir mesafenin olması; ürünlerin taşınması, teslimi ve bedellerinin ödenmesi gibi birçok riski de beraberinde getirmektedir. Dış ticaret ikiye ayrılır:

  İhracat: İhracat, yurt içerisinde üretilen malların başka ülkelere satılmasıdır.

  İthalat: İthalat, dış ülkelerden mal satın alma işidir.


  Yeni kuracağınız iş için gelir gider dengelerini dikkatli hesaplamanız gerekir.
  Ticarete atılma ve yeni iş kurma ile ilgili detaylara buradan devam edeceğiz.

  Makale güncelleme yapılacaktır.
   
  Son düzenleme: 9 Mart 2020

Bu Sayfayı Paylaş