Suriyeli Kardeşlerimizi Ülkelerine Göndereceğiz

'Son Dakika' forumunda Anadolu tarafından 17 Temmuz 2021 tarihinde açılan konu


 1. Anadolu

  Anadolu Anadolu Kobi Site Yetkilisi

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, '' Suriyeliler bizim akrabalarımız, fakat onlar doğdukları topraklarda daha mutlu olacaklardır. Dolayısıyla, Suriyeli kardeşlerimizi huzur içinde kendi ülkelerine göndereceğiz. İktidar olduğumuzda, Suriye ve Suriyeli sorununu, 2 yıl içinde çözeceğim. Kararlıyım ve biz bunu yapacağız. '' dedi. Suriye politikası ve Suriyeli mültecilere ilişkin, parti görüşünü video mesajla anlattı.

  Sevgili halkım; Suriyeliler ve Suriye konusunu konuşacağız. Resmi rakamlara göre topraklarımızda 3 milyon, 600 bin Suriyeli var. Özellikle, Suriye'ye komşu olan illerimizde bu yoğunluğu görüyoruz. Hatta bazı illerimizde, Türk vatandaşlarımızdan fazla Suriyeli vatandaşlar var.

  Ciddi şikayetler var.

  Geçinemeyen, işsiz kalan insanlar Suriyeliler’den şikayet ediyorlar. Önümüzdeki süreçte çok daha ciddi toplumsal sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu sorunu çözmek zorundayız. Bunlar çözemediler. Çözme güçleri ve kapasiteleri yok. Ama biz çözeceğiz. Sorunu, insani boyutuyla ele alarak çözeceğiz. Şanlıurfa’da, bir sabahçı kahvesine gitmiştim. Oradaki sabahçı, işsiz insanların gelip nasıl iş bulduklarını görmek istemiştim. Sabahçı kahvesinde insanlar oturuyor.

  Bir kamyon veya kamyonet geliyor.

  Birisi iniyor aşağıya, ‘15 kişi veya 20 kişi’ diyor ve insanlar binip gidiyor. Yaşlı bir adama, ‘Sen niçin gitmedin’ diye sorduğumda, ‘Benim ailem kalabalık, günlük 120 lira olursa ancak çalışmaya gidebiliyorum. Suriyeliler, çok daha ucuza çalışıyorlar. 50 liraya, 60 liraya gidiyorlar.

  Dolayısıyla, ben 50-60 lirayla ailemi geçindiremiyorum’ dedi. Bu, bir sabahçı kahvesinde bana söylenen. Gidin İstanbul'a, gidin İzmir'e, gidin Kayseri'ye, efendim Hatay'a, Kilis'e, Gaziantep'e gidin. Buna benzer yüzlerce olay, yüzlerce manzara görürsünüz. Bu sorunu çözmemiz lazım.

  Haberin Devamı: https://www.dunya.com/
   
  Son düzenleme: 18 Temmuz 2021

Bu Sayfayı Paylaş


Lütfen, anlamsız ve içeriksiz konuları, foruma yazmayın.