Şirket kurma maliyeti azalıyor

'Haber' forumunda Admin tarafından 1 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Anadolu Kobi Site Yetkilisi

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, kısa sürede şirket kurma maliyetinin düşeceğini, 100 bin liralı bir şirketin 860 liraya kurulabileceğini açıkladı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisine sevk edecekleri düzenlemeyle şirket kurmanın da şirketi tasfiye etmenin de kolaylaşacağını söyledi.

  Tüfenkci, şirketlerin kurulması ve tasfiyesini kolaylaştıracak yeni bir düzenleme hazırlandığını anlattı. Düzenlemeye ilişkin bilgi veren Tüfenkci, yasayla defter açılış onaylarının ticaret sicil müdürlüklerince yapılacağını ve şirket sözleşmelerinin kurucular tarafından ticaret sicili müdürlüklerine imzalatılacağını bildirdi.

  156554.jpg

  Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:

  "Kısa sürede Meclis'e sevk edeceğimiz düzenlemeyle şirket kurmak da tasfiye etmek de kolaylaşacak. İsteyen notere gidecek, isteyen ticaret sicil müdürlüklerinde işlemlerini başlatacak, sonlandıracak. Bu da zaman kayıplarını önleyecek. Eskiden 7-8 günde tamamlanan bu işlemleri 2 güne sığdırmış olacağız. Ticaret siciline kuruluş sözleşmenizi verdiğinizde imzanız orada tasdik olacak. Vergi dairesine gitmenize gerek yok. Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) numarası verdiğinizde oradan vergi numaranızı da almış olacaksınız. Akabinde hemen gerekli dörtte biri sermayeyi bloke ettikten sonra şirketiniz kurulmuş olacak."

  Türkiye'de şu anda şirket tasfiyesinin 1,5 yıl sürdüğüne işaret eden Tüfenkci, bununla ilgili de değişikliğe gidildiğini belirtti.

  6 ay içinde tasfiye edilebilecek

  Şirketin tasfiyesi için 1,5 yıl beklemeye gerek kalmayacağını dile getiren Tüfenkci, "Vatandaşlarımız 6 ay içerisinde şirketini tasfiye edecek. Bu da hem maliyet açısından büyük rahatlama getirecek, hem de artık kapattığınız şirketin 1,5 yıl diğer maliyetlerine katlanmayacaksınız. Tasfiye sürecini kısa zamanda bitirmiş olacaksınız. 100 bin lira sermayeli bir şirketi 3 bin lira 3 bin 100 liraya kuruyordunuz. Şirket kurma maliyetini yapmış olduğumuz çalışmalarla 860 lira civarına çektik. Şirketin tasfiye sürecini de bir sene kadar öne çekince o taraftan da milyonlarla ifade edilebilen bir tasarrufu hayata geçirmiş oluyoruz. Türkiye'nin yatırım ortamını iyileştirme noktasında önemli bir merhale kat ediliyor." değerlendirmesinde bulundu.

  Mevcut durumda geçerli olan ve gelecekte uygulanacak şirket kurma ve tasfiye etme işlemleri şöyle olacak:

  Şirket kurma süresi -------------- Mevcut: 7-8 gün Yeni: 2 gün
  Kuruluş işlemleri ----------------- Mevcut: Noter Yeni: Ticaret sicil müdürlükleri/noter
  Vergi numarası alınması ------ Mevcut: Vergi dairesi Yeni: MERSİS numarasıyla vergi numarası
  Tasfiye için beklenen süre ----- Mevcut: 1,5 yıl Yeni; 6 ay
  Şirket kurma masrafı ----------- Mevcut: 3.000-3.100 lira Yeni: 860 lira
   
  Son düzenleme: 1 Mayıs 2016
  Esra Yücesoy bunu beğendi.
 2. Fulya Gökmen

  Fulya Gökmen New Member

  Haklısınız Burcu Hanım bende aynı düşünüyorum. Şirket kurulumuna teşvik verilmeli.
   
  Esra Yücesoy bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş