KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılma koşulları

'Haber' forumunda Admin tarafından 18 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Anadolu Kobi Site Yetkilisi

  KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılma koşulları ve eğitim sonunda yapılması gerekenler nelerdir?

  KOSGEB uygulamalı girişimcilik desteğinden yararlanmanız için gerekli koşullardan bir tanesi eğitim sonunda sertifikanızı teslim alacağınız süreye kadar işletmenizi açmamanız gerekliliğidir. Destek oranı 1. ve 2. Bölgede erkeklerde % 60, kadın ve özürlülerde %70, 3, 4, 5 bölgelerde erkeklerde %70 kadın ve özürlü kişilerde %80 oranındadır.

  kosgeb uygulamalı.jpg

  KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğimine katılmak için öncelikle kosgeb.gov.tr adresindeki uygulamalı girişimcilik eğitim duyuruları takvimini takip ederek 81 ilde düzenlenecek eğitim tarihlerini ve eğitimi düzenleyen kurumları takip etmek gerekiyor. Takvim her hafta güncellenerek KOSGEB ile eğitim düzenlenmesi anlaşması yapan kuruluşların eklenmesiyle güncelleniyor. Takvimde yer alan eğitimi düzenleyen kuruma eğitim başlangıç tarihinden ortalama 15-20 gün öncesinden ön başvuru yapmanız şarttır. Eğitime herhangi bir ilde katılıp işletmenizi başka bir yerde açabilirsiniz. Ön başvuruyu yaptığınız kurum eğitime katılacak girişimcileri belirlemek üzere sizi mülakata çağırır. Mülakatta iş fikrinizi ve sizi tanımak üzere bazı sorular soruyorlar.

  Başlıca sorular iş fikrinizin ne olduğu, bu işteki deneyimleriniz, gelecekten beklentileriniz sermayenizin olup olmadığı, KOSGEB desteğine neden ihtiyaç duyduğunuzdur. Bu sorulara mülakattaki değerlendiricilere mantıklı cevaplar verdiğiniz de eğitime katılıp katılmayacağınız 3-4 gün içerisinde size bildiriliyor.

  Mülakatta belirlediğiniz iş fikrinizle ve eğitimi aldığınız ilde işletme açma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Eğitimler 70 saat sürüyor. Genellikle 25 gün, 1 aya yayılan eğitimlere ortalama 10-11 gün katılmanız ve devamsızlık yapmamanız gerekiyor. Eğitim içerisinde sizlere nasıl girişimci olunur, isletmenizi nasıl sürdürmeniz ve nelere dikkat etmeniz gerekir konularının yanı sıra iş planı hazırlanması konularında sizlere eğitimler veriliyor. Eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra ortalama 20 gün sonra sizlere katılım sertifikası veriliyor. Sertifikanızı aldıktan sonra işletmenizin işletmenizin resmi açılışını gerçekleştirmeniz ve KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekiyor. KOSGEB de iş planınızı değerlendirmede bulunacak.

  Daha sonra hizmet sunacağınız makine teçhizatlar ve yazılım programları için firmalardan orijinal fiyat teklifi (proforma fatura) almanız gerekiyor. İşinizi anlatan ve KOSGEB’den talep edeceğiniz makine, teçhizatları ve yazılım programlarını belirten proforma fatura ile beraber işinizin detayını anlatan kosgeb.gov.tr adresi üzerinden sisteme giriş yaparak iş planınızı hazırlamanız gerekiyor. Hazırladığınız iş planınızın çıktısını alarak proforma faturalar ile beraber bağlı olduğunuz uzmana sunuyorsunuz.

  Uzman iş planınızı değerlendiriyor. Uygun bulduktan sonra desteklerden yararlanmanız için KOSGEB kurulunda iş planınızı genel olarak değerlendirmek için kurula çağrılıyorsunuz. Kurulda sizin iş planınızda belirttiğiniz bazı sorular soruyorlar. Daha sonra onay verilirse KOSGEB tarafından iş planınızda talep ettiklerinize yönelik alabileceğiniz destekler için kurul karar formu veriliyor. Kurul karar formunda onaylanan tutarlar üzerinden destek oranınız oranında destekler almak için gerekli fatura dekont ve belgeler ile beraber başvuru da bulunabiliyorsunuz.
   
  Son düzenleme: 28 Eylül 2019

Bu Sayfayı Paylaş