Karbon Emisyonları 2022’de Rekor Seviyeye Çıkabilir.

'Enerji' forumunda Anadolu tarafından 17 Temmuz 2021 tarihinde açılan konu


 1. Anadolu

  Anadolu Anadolu Kobi Site Yetkilisi

  Küresel elektrik talebinin bu yıl, yüzde 5 büyüyeceği ve talepteki artışın, yüzde 45'inin fosil yakıtlardan karşılanacağı hesaplanıyor. Küresel elektrik talebinde, bu yıl ve gelecek yıl için beklenen, güçlü büyümenin karşılanmasında; yenilenebilir enerji kaynaklarının, yetersiz kalması nedeniyle, fosil yakıt kullanımının artacağı ve elektrik sektöründen kaynaklanan; karbon emisyonlarının tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkabileceği öngörülüyor.

  Uluslararası Enerji Ajansı Elektrik Piyasası Raporu

  Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Elektrik Piyasası Raporu’na göre, geçen yıl koronavirüs salgını kapsamında uygulanan tedbirler sonucunda; yüzde 1 gerileyen küresel elektrik talebinde ekonomik toparlanmayla bu yıl, yüzde 5 gelecek yıl ise yüzde 4 büyüme bekleniyor. Küresel elektrik talebindeki büyüme ağırlıklı olarak, Asya Pasifik bölgesinden kaynaklanırken ülke bazında, Çin ve Hindistan öne çıkıyor. Elektrik talebindeki artışa karşılık, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin, bu yıl ve 2022'de güçlü büyüme göstermesi bekleniyor.

  Bu kapsamda, yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriğin, bu yıl yüzde 8, gelecek yıl ise yüzde 6’nın üzerinde artacağı öngörülüyor. Bu, güçlü büyümeye rağmen, yenilenebilir kaynaklarının küresel elektrik talebindeki artışın, yaklaşık yarısını karşılayabileceği tahmin ediliyor. Elektrik talebindeki büyümenin, bu yıl yüzde 45, 2022’de ise yüzde 40’ının fosil yakıtlardan, kalan kısmın ise nükleerden karşılanacağı hesaplanıyor. Enerji haberleri, aşağıdaki bağlantıdan takip edilebilir.

  Haberin Devamı: https://temizenerji.org/
   
  Son düzenleme: 24 Temmuz 2021

Bu Sayfayı Paylaş


Lütfen, anlamsız ve içeriksiz konuları, foruma yazmayın.