İnşaat Ve Yapı Sektörü Hakkında

'İnşaat & Yapı' forumunda Anadolu tarafından 20 Temmuz 2021 tarihinde açılan konu


 1. Anadolu

  Anadolu Anadolu Kobi Site Yetkilisi

  İnşaat, bina, altyapı ve endüstriyel sanayi yapıları gibi insanların, ihtiyaçlarına karşılık gelen üretime dayalı her çeşit yapının; amacına uygun inşa etme sürecidir. İnşaat, tipik olarak bilinen bir müşteri için yerinde gerçekleşirken, imalattan, imalata farklı olarak belirlenmiş, bir alıcı olmadan benzer ürünlerin seri üretimini gerektirir. Sanayi yapıları, gelişmiş ülkelerdeki gayrisafi yurt içi hasılatın, %6 ile 9'unu oluşturur. İnşaat planlama, tasarım ve finansman ile başlar; proje inşa edilene ve kullanıma hazır oluncaya kadar devam eder. Sektörün işleyişi birçok sektörün, hareket etmesini sağlar.

  İNŞAAT VE YAPI SEKTÖRÜ

  • Bir mimar ile inşaat mühendisi işi yönetir.
  • Bir tasarım mühendisi ile proje yöneticisi onu denetler.
  • Büyük ölçekli inşaatlar, bölümler arasında iş birliği gerektirir.
  • Bir projenin başarılı bir şekilde yürütülmesi için etkili planlama şarttır.

  Söz konusu altyapıyı yürütmeyle uğraşanlar, imar gereksinimleri ile işin çevresel etkilerini, başarılı çizelgeleme; bütçeleme, şantiye güvenliği, yapı malzemelerinin ulaşılabilirliği ve nakliyesi, lojistik, halka verdikleri rahatsızlıklara kadar tüm detayları düşünmelidirler.

  İnşaat, belli bir bölgedeki bina, altyapı, havaalanı ve baraj gibi geniş anlamda, yapı veya yapı çevresinin oluşturulma aşamasıdır. İnşaat, aslında pek çok işin aynı anda yürütüldüğü bir süreçtir. İşin devamı tasarım mühendisi, proje mimarı, inşaat mühendisi, mimar, peyzaj mimarı ve iç mimar tarafından denetlenir. Bütün işler, proje yöneticisi tarafından yönetilir.
   
  Son düzenleme: 17 Ağustos 2021
 2. Anadolu

  Anadolu Anadolu Kobi Site Yetkilisi

  Tarihte, ilk olarak kulübe ve sığınma evleri, elle veya basit aletlerle inşa edildi. Bronz çağında, şehirler büyüdükçe, tuğla ve marangozlar gibi ustalar ortaya çıktı. Eskiden, inşaat yapıları için köleler kullanılıyordu. Orta Çağ'da bunlar, loncalar halinde organize edildi. 19. yüzyılda, buharla çalışan makineler ortaya çıktı. Konuyu, kullanıcıyı bilgilendiren yorumlar ile devam edebilirsiniz.
   
  Son düzenleme: 17 Ağustos 2021

Bu Sayfayı Paylaş


Lütfen, anlamsız ve içeriksiz konuları foruma yazmayın.