Girişimcilere sağlanan destekler nelerdir?

'Haber' forumunda Admin tarafından 18 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Anadolu Kobi Site Yetkilisi

  Desteklerden yararlanma koşulu ve dikkat edilmesi gereken koşullar nelerdir?

  Günümüzde girişimcilik, var olan iş fikrini gerçekleştirerek işyeri sahibi olarak değerlendirilmektedir. Girişimciler iş yeri sahibi olmak için bazı destekler beklemektedir. Girişimciliklerin en büyük sorunları da finansal ihtiyaçlarını karşılamaktaki çektikleri zorluklardır. Girişimcilere finansal destek veren kuruluşların başında Aile ve Sosyal Yardımlaşma Vakfının sağladığı 1 yıl ödemesiz 15.000 TL’ye kadar sağladığı kredi desteği gelmektedir. Bu krediden yararlanmak için hiçbir kurumdan destek alınmaması gerekmektedir. Bu kuruluş genellikle imalat ve emeğe dayalı yatırım konularına destek vermektedir. Aranan şartlar ise bir kefil ve iş fikrinin fizibilitesidir. Bu konuda girişimciler ilçe kaymakamlıkları bünyesindeki koordinasyon merkezlerinden yardım alabilirler.

  destek.jpg

  Girişimcilik desteği sağlayan diğer kurum da KOSGEB’tir.
  KOSGEB, 2009 yılına kadar sadece imalata dayalı sektörlere verdiği desteği 2009 yılından sonra hizmet ve ticaret yapan sektörlere de vermeye başladı.

  KOSGEB, işyeri açmayı planlayan girişimciler için destek sağlamada öncelikli kurum içerisinde yer aldı. KOSGEB girişimcilik eğitimlerini tamamlayan girişimcilerine işyerleri için 30.000 TL hibe ve 70.000 TL kredi imkânı vermektedir. Bu destekler içerisinde kuruluş giderleri, makine teçhizat, yazılım ve işletme giderleri bulunmaktadır. Aynı zamanda alacakları sabit yatırım makine desteği için de 70.000 TL kredi imkânı sağlanmaktadır. KOSGEB tahakkuk esaslı destek veren bir kuruluştur. Destek almak için öncellikle ödemeyi girişimci tarafından gerçekleştirip ödemeyi gerçekleştirdikleri fatura dekont ve diğer belgelerle beraber KOSGEB kuruluna sunup desteklendiği oran üzerinden destek alabilirler.

  Bu konuda girişimcilerin dikkat etmesi gerekenler neler?

  Girişimci her türlü riski göze alarak gerekli sermayesini toparlayıp, işyeri açmaya karar veren girişimcilerimize işletmelerini daha kısa sürede düzene koyması için verilen bir destek programıdır. Desteğe bağlı beklenti içerisinde iş yeri açmak isteyen girişimciler bu düşünce içerisinde olduklarında işletmeleri için maddi konuda sıkıntı yaşayabilirler.

  En çok sorulan soru eğer ben kendim açacaksam KOSGEB’e neden ihtiyaç duyayım sorusudur.
  Desteğin adı girişimcilik destek programı yani siz iş yeri açmaya ka-rar verdiniz 1-2 yıl kendi yağınızda kavrulabileceksiniz kendi öz sermaye- nizle bu destek sizin işletmenizi daha kısa sürede düzene koyarak giderlerinize verilen hibe desteğidir. Unutmayın ki KOSGEB işleyişi tahakkuk esas- lı işler, yani kısacası ödemeyi önce siz gerçekleştirirsiniz. Yaptığınız ödemelerin banka dekontları, faturaları ve gerekli evraklarla beraber KOSGEB’e sunulur. KOSGEB tarafından değerlendirilip hesaba geçer. Bu düşünceyle işletme açmanızda yarar vardır.
   
  Son düzenleme: 14 Aralık 2018

Bu Sayfayı Paylaş