Gekap Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

'Kobi' forumunda Anadolu tarafından 3 Ağustos 2020 tarihinde açılan konu


 1. Anadolu

  Anadolu Anadolu Kobi Site Yetkilisi

  Bakanlık uygulama hakkında bilgilendirme metni yayınladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) uygulaması hakkında Sıkça Sorulan Sorular bölümü yayınladı. Bakanlığın konu ile ilgili duyurusunda; Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik kapsamında Çevre Kanunu Ek-1 sayılı listesindeki ürünlerin geri kazanım katılım paylarının beyanı ile tahsiline yönelik gerçekleştirilecek iş ve işlemler hakkında Bakanlığa iletilen dilekçe, başvuru ve şifai görüşmeler doğrultusunda hazırlandığı bildirildi. Bakanlık tarafından yayınlanan metin şu şekilde;

  Geri kazanım katılım payı nedir?

  Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik kapsamındaki ürünlerin piyasaya arzında ürün cinsine bağlı olarak 2872 sayılı Çevre Kanununun ekli (1) sayılı listesinde belirlenen tutardır.

  Geri kazanım katılım payı hangi ürünler için uygulanır?

  Çevre Kanununun ekli (1) sayılı listesinde yer alan ürünler için geri kazanım katılım payı uygulanır.

  Geri kazanım katılım payına ilişkin yönetmelik nedir?

  Çevre Kanununun ek-1 sayılı listesinde yer alan ürünlerden poşetler için satış noktalarından, diğer ürünler için piyasaya sürenlerden/ithalatçılardan tahsil edilecek geri kazanım katılım paylarının belirlenmesine, beyan edilmesine, tahsilatına ve izlenmesi ile Kanunun ek-1 sayılı listesindeki ürünlerden, plastik poşetler için satış noktalarınca, diğer ürünler için piyasaya sürenlerce/ithalatçılarca uyulacak hükümlere ilişkin idari ve teknik usul ve esasların belirlendiği 31/12/2019 tarihli ve 30995 sayılı (4. Mükerrer) Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliktir.

  Web Site: https://yesilekonomi.com/
   
  Son düzenleme: 15 Temmuz 2021
Etiketler:

Bu Sayfayı Paylaş


Lütfen, anlamsız ve içeriksiz konuları, foruma yazmayın.