Data-vocabulary Şeması Kullanımı Hakkında

'Haber' forumunda Admin tarafından 9 Mart 2020 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Anadolu Kobi Site Yetkilisi

  Ocak 2020 tarihinden itibaren search console de aldığınız sarı renkli uyarılar başladı. Search Console'da data-vocabulary.org schema deprecated hatası alıyorsanız, fazla paniklemeyin. Google'ın güncellemesinden dolayı hatayı aldınız. Data-vocabulary.org, schema.org gibi Google ile iş birliği yapan işaretlenmiş veri şema sitesidir. SEO alanında yapısal veri anlamına da gelmektedir.

  Yapısal Veri: Google arama sonuçlarında açıklama kısmında yer alan ekstra bilgilerdir.

  Schema.org ve data-vocabulary.org gibi yapılandırılmış veri şemaları, Web'deki işaretleme tabanlı uygulamalar için paylaşılan anlamlı yapıları tanımlamak için kullanılır.

  Schema.org'un artan kullanımı ve popülaritesi ile gelişimimizi tek bir SD şemasına odaklamaya karar verdik. 6 Nisan 2020 itibarıyla, data-vocabulary.org işaretlemesi artık Google açısından zengin sonuç özellikleri için uygun olmayacak. Örneğin bir Kafenin fiyat aralığı, müşteri puanları gibi. İlgili sayfa içerisine konulan şema kodları ile, google tarafında bunlar bildirilmiş oluyor.

  Schema.org kullanımı arttığı için Google, 6 Nisan 2020 tarihinden itibaren data-vocabulary.org kullanımını kaldıracağını açıkladı. Bu güncelleme için resmi bir açıklama yaptı. 20 Ocak 2020 Tarihinden itibaren, data-vocabulary.org şemasına ait kod barındırılan sayfaların Search Console ekranınızda hata vereceğini belirtti.

  Yapısal veri şemaları nelerdir?

  Yapısal veri biçimlerinin yanı sıra, yapılandırılmış veri şemaları bir tür sözlük gibi çalışır, şey türleri (örneğin "Kişi" "Etkinlik" "Organizasyon" ve özellikler ve ilişkiler (örneğin, "ad" "worksfor) terimlerini tanımlar" Biçim ve şema arasındaki bu ayrımı koruyarak, farklı biçimlerdeki kullanıcıların aynı, yaygın olarak paylaşılan şemalardan faydalanması mümkündür.

  Data-Vocabulary Hatası Nasıl Giderilir?

  Data-Vocabulary hatası çözümü basit bir şekilde giderilir. Gerekli yapısal veri kodlarının, kaldırılmasıyla hata giderilir. Bunun için tema veya script sahibinizin güncelleme yapması gerekir.

  İlk iş olarak tema sahibiniz ile iletişime geçin. Wordpress kullananlar için temalar güncelleme almadıysa, kullanılan SEO eklentilerinin güncellenmesiyle giderilebilir.

  Detaylı Bilgi: https://webmasters.googleblog.com/2020/01/data-vocabulary.html
   
  Son düzenleme: 11 Mart 2021

Bu Sayfayı Paylaş