Biyokütle Enerjisi Nedir?

'Enerji' forumunda Anadolu tarafından 24 Temmuz 2021 tarihinde açılan konu


 1. Anadolu

  Anadolu Anadolu Kobi Site Yetkilisi

  Biyokütle enerjisi nedir? Biyokütle enerjisi, organik malzemelerden üretilen yakıt türüdür. Elektrik ya da başka güçlü formları, oluşturabilmek amacıyla; yenilenebilir ve aynı zamanda sürdürülebilir enerji kaynağı olan organik malzemelerden üretilir. Diğer yakıt türlerinden biyokütleyi ayıran şey; bu enerji kaynağında kullanılan yakıtların, daha önce yaşamış olan şeyler olmasıdır.

  Bu konuyu, biraz açacak olursak.

  Örneğin, kurutulmuş bir bitki örtüsü ile tarladaki mahsulden kalan, kalıntılar ve su bitkileri birer biyokütle enerji kaynağıdır. Evlerdeki, doğal atıklarımız da kullanılabilir. Özetle, evsel atıklarımız olan çöpler bile biyokütlesel enerjinin kaynaklarındandır.

  Biyokütle için doğal malzemelerden oluşan, enerji kaynağı demek mümkündür. Güneş enerjisini doğrudan alarak, fotosentez yapan bitkiler, doğal birer biyokütle enerji kaynağıdır. Çünkü, güneşten aldıkları besinleri, kimyasal enerji olarak köklerinde depolayabilirler. Bitki, cansız olduğunda bu, enerji kalıntılarında hâlâ mevcut olur. Bu sayede, ortaya bir 'sıkışmış enerji' çıkar. Bu sıkışmış enerji, genelde yanarak açığa çıkar. İşte, yanan bu enerji aslında biyokütle enerjisinin, besin kaynağı olabilir. Aynı zamanda, organik karbon olarak nitelendirilebilir. Bu enerji, genelde üç ana alanda kullanılır. Bu alanlar, elektrik, ısı ve ağırlıklı ulaşım amacıyla kullanılan, biyoyakıt üretimidir.

  Biyokütle Enerjisi, Nasıl Elde Edilir?

  Biyokütle hammaddeleri, birtakım işlemlerden geçirilir. Bu işlemlerin ardından, katı, sıvı ve gaz türü yakıtlar meydana getirilir. Biyogaz, etanol, hidrojen, metan, metanol ve motorin gibi yakıtlar elde edilir. Biyokütlenin, yakılmadan önce mutlaka kurutulması gerekir. Bu, kurutma için de gerekli ısı verilir. Nem alma özelliğini yitirene kadar, tamamen kurutulur. Ancak bu kurutma sırasında, enerjisinin büyük miktarı bünyesinde kalmaya devam eder.

  Biyokütle enerjisi yenilenebilir mi?

  Biyokütle işlemler sırasında, yanar ve doğaya kömür yakmaktan, yaklaşık dörtte bir oranında daha fazla karbon emisyonu, salınımına neden olur. Buna rağmen, biyokütle enerjisi yenilenebilir, enerji kaynaklarından kabul edilir. Bunun, birkaç nedeni vardır. Bunlardan biri bitkilerdir. Kullanılan bitkiler, yeniden oluşturulabilir. Çünkü, zaten temelinde atık bitkilerden elde edilir.

  Biyokütle Kaynakları Nelerdir?

  Biyokütle kaynakları, yukarıda kısaca değindiğimiz üzere zamanında yaşamış malzemelerden oluşur. Bunlara örneği, şu şekilde verebiliriz:
  • Orman atıkları.
  • Keten, kenevir gibi elyaf bitkileri.
  • Saman, kök ya da kabuk gibi tarımsal atıklar.
  • Ayçiçek ve soya gibi yağlı tohuma sahip bitkiler.
  • Bezelye ve fasulye gibi protein bakımından zengin bitkiler.
  • Patates, buğday, şeker pancarı ya da mısır gibi nişasta oranı yüksek bitkiler.
  • Endüstriyel ve evsel atık, sular ya da büyük sanayi kuruluşlarının atıkları.
  • Hayvansal gübreler. Özellikle sığır, at, koyun ya da tavuk gibi hayvanların dışkıları.

  Biyokütle Enerjisi Üretirken, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Bu, enerjinin üretiminden verim sağlamak için dikkat edilmesi gereken birkaç başlık vardır. Bunlardan ilki, fermantörde oksijenin bulunmamasıdır. Hayvansal atıklar, iyi birer biyokütle enerji kaynağıdır. Ancak, bu atıklarda, antibiyotik ve benzeri ilaçlara rastlanmaması gerekir.

  Organik atıklarda, aynı şekilde kimyasal bir girdi bulunmamalıdır. Üretim ortamında, yeteri kadar azot bulunmalıdır. Bunun nedeni yeni bakteri, oluşturulması ve büyümesidir. Üretim tankındaki, asitlik değere dikkat edilmelidir. Bu değerin, ortalama 7.0 ila 7.6 arasında olması idealdir. Biyokütle enerjisinin, kullanım alanları ile yazımızın finalini yapalım. Biyokütle enerjisinin kullanıldığı alanları şu şekilde sıralamak mümkündür; ısıtma, enerji üretimi, motorlar, gübre ve benzeri oluşumdur.

  Web Site: https://www.medyadia.com/pages/enerjihaberleri
   
  Son düzenleme: 2 Ağustos 2021

Bu Sayfayı Paylaş


Lütfen, anlamsız ve içeriksiz konuları foruma yazmayın.