İnşaat Sektörü Neleri Kapsar?

İnşaat Sektörü Neleri Kapsar?
İnşaat belirli bir bina, altyapı ve baraj anlamında bir yapıdır. Geniş anlamda ise yapı ve çevresinin oluşturulma aşamasıdır.

Her Türlü Yapıların Tamamlanmasına İnşaat Denir

İnşaat sektörü, konutlar başta olmak üzere okullar, fabrikalar, hastaneler, işyerleri ve depo gibi her türlü bina inşaatı yanında; yollar, köprüler ve barajların yapımı gibi her türlü altyapı faaliyetlerini kapsar.  Ayrıca elektrik, su, sıhhi tesisat, ısıtma ve havalandırma gibi donanım da bu kapsama alınır. İnsan yaşamını tümüyle etkileyen ve ilgilendiren bir sektördür.

Yapılardaki hatalar ve başarısızlıklarda çok kötü sonuçlarla karşılaşılır. Yapılan yanlışların deprem, sel baskını, heyelan, yangın vb. afetlerde meydana gelen kayıplardan sonra ne kadar önemli olduğu anlaşılır. İnşaat sürecindeki her kişinin planlı ve işinin hakkını vererek yapması, topluma daha çağdaş ve sağlam yapılarda yaşama imkanı sunar.

Yapı Ve İnşaat Nedir?

İnsanlar göçebe hayatını bırakıp yerleşik hayata geçtikten sonra inşaatlar yaparak orada hayatlarını sürdürmeye başlamışlardır. Geçmişte yapı inşaat olarak kendini kanıtlamış birçok eserle tanıştık. Örneğin, Osmanlı’nın “Camileri”, Hindistan’ın “Tac Mahal’i” Çin’in “Çin Seddi” vb. Bu eserler ne kadar eski zamanda olsa da bu sektöre ekonomik ve teknik olarak ne kadar önem verildiğini göstermektedir. Çağlar boyunca insanlar, devletler, yaşam şekilleri ile kavramlar değişmiş ve yapılar büyümüştür. Kısaca karada veya suda yapılan tüm bina, yol, köprü, baraj, kanalizasyon vb. tesislerin yapım çalışmalarına İNŞAAT denir. İnşaat işleri bina inşaatı, altyapı inşaatı olmak üzere ikiye ayrılır.

Bir Yapının Tamamlanması Ne Kadar Sürer?

Yeni binanız için belediye projelerinin çizilmesi, projelerin belediyeden onayı, yeni bina inşaat yapım ruhsatının alınması ve inşaatın yapımı bitmiş binaya ait iskanlı daire tapularının alınma süresi (6 katlı bir bina için) ortalama 12 ay ila 18 aydır.

Anadolu kobi içerik portalının kuruluş amacı küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin yayıncılık alanında ihtiyacı olan en doğru bilgiyi sağlamaktır.

Anadolu Kobi Üyeleri Ne Diyor?

https://www.anadolukobi.web.tr/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!