İçerik pazarlamasında iletişim stratejisinin payı her geçen gün artmaktadır. Pazarlamada klişe yöntem yerine Y kuşağına hitap etmenin yolunu arayın. İçerik pazarlamasıyla ne yapacağınızı düşünün ve işletme dizinini kullanın. Firma rehberi özelliği ile okuyucuyu eğlenceli bir dille adım adım yönlendirir.

Birçok kişi %88 içerik diyor

Peki neden birçok B2B şirketi içerik pazarlamasına önem vermeye başlıyor? Çünkü dijital dünyada tüketici her gün binlerce bilginin ağırlığı altında ezilirken dikkat çekerek talep yaratmak çok önemlidir. Rakamlar bize bunu kanıtlıyor.

Finans sektöründen B2B kampanyalar

Farklı sektörler, B2B pazarlama alanında başarılı örnekler oluşturmak için bilgilerini kullanır. Sadece yaratıcı bir kampanya değil, fayda yaratan bir çözüm bulan, yenilikçi ve en önemli iş geliştirme çözümü dikkat çekiyor. Son dakika haberleri ve uzman görüşleri için başarılı bir haber sitesi gibi çalışıyor. Özel haberler ve infografikler içeren bir reklam sitesi değil, finansal bir portala benziyor.

Farklı sektörler ellerinde ki bilgi birikimini kullanarak B2B pazarlama alanında ki başarılı örneklere imza atıyor. Sadece, yaratıcı kampanya değil fayda yaratan çözüm bulan yenilikçi ve en önemli iş geliştirici çözüm dikkat çekiyor. Son dakika haber ve uzman görüşlerine kadar başarılı bir haber sitesi gibi çalışıyor. Özel haber ve bilgi içeren infografik ile bir reklam sitesi değil bir finans portalı gibi görünüyor.

İş dünyası kabuk değiştiriyor

Bugünkü gelinen noktada ise pek çok şirket geleneksel tarafta pazarlama faaliyetini yürütür iken; diğer yanda B2B pazarlama da sosyal medyanın gücünü keşfetti. Kimi markanın kendi özgün içeriklerinden oluşan bloğu, kiminin ise Youtube sayfası var. Facebook, Twitter, LinkedIn gibi mecralarda özel içerik yayınlıyor Youtube kanalı üzerinden üretilen videoları kullanıcı ile paylaşıyorlar.

Çünkü, kabuk değiştiren günümüz iş dünyasında amaçlara ulaşmak doğru araçlara mümkündür. İster bir rulmancı ister bir otomotiv yedek parça üreticisi olun doğru belirlenmiş bir dijital strateji ile amaçlara ulaşmak daha kolay.

B2B içerik pazarlama kampanyası'nda dikkat edilecekler

► Amaç ve araçları belirleyin. Neden, içerik pazarlama kullanmalıyım sorusunu etraflıca düşünün ve danışın.

► Hedef kitleyi iyi analiz edin. İhtiyaç ilgi alanları neler?

► Sosyal medya da sürekliliğin esas olduğunu unutmayın. Tek dokunuş değil uzun soluklu bir strateji gerekiyor.

►Müşterilerin olduğu her yerde olun.

► İyi takipçi olun.

► B2B potansiyel müşterileri B2B özel ürünleri ile teşvik edin.

► Nitelikli ve ilgili veriler toplayın. Amacınız, fikir liderliği ise ona yönelik analiz ile gidin. Her koşulda doğru bilgi verdiğinizden emin olun. CRM için bilgileri kullanın.

► Şeffaf olun. Şirketin pozitif ve negatif yönlerini açmaya hazır olun.

► Krizlere her zaman hazırlıklı olun. Bir kriz planınız olsun.

► Çalışanlar sizin tarafınızda. Çalışanların katacağı içerik ile zenginşeşebilir onları da öne çıkararak iki taraflı kazanç sağlayabilirsiniz.

Neden, B2B sosyal medya yönetimi yapmalısınız?

► Büyük B2B organizasyonlarının yüzde 93’ü marka oluşturma ve talep yaratmak için içerik pazarlamaya güveniyor.

► Firmaların yüzde 62’si içerik pazarlama işleri için dış kaynak kullanıyor.

► Tüketicilerin, yüzde 61’i özel içerik üreten firmalardan satın alma yapma konusunda daha istekli olduklarını belirtmişler.

► Pazarlama direktörlerinin yüzde 78’i özelleştirilmiş içeriğin pazarlamanın geleceği olduğunu düşünüyorlar.

► Tüketicilerin yüzde 90’ı özelleştirilmiş içeriği faydalı buluyor.

► Tüketicilerin yüzde 58’i editöryal içeriğe güvenmektedirler.

► Tüketicilerin yüzde 68’i ilgilendikleri markalardan gelen içerikleri okumak için zaman ayırdıklarını belirtmişler.

► B2B pazarlamacılarının yüzde 87’si içeriklerini sosyal medya kullanarak yaymaktadırlar.

► Tüketicilerin yüzde 60’ı markaların sitelerinde özelleştirilmiş içerikleri okuduktan sonra marka hakkında daha pozitif hissediyorlar.

► İçerik pazarlama operasyonlarını sıkı tutan şirketlere bakıldığında yüzde 48’i eforlarının mevcut müşterilerle ve potansiyel müşterilerle olan etkileşimlerini yüzde 41’i de marka bilinirliklerini artırdığını belirtmişler.